Strona główna | Dyskografia | Historia | Ciekawostki

Ostry dyżur

Informacje ogólne

Drugi album naszego duo, wydany 7 maja 2007 roku przez wydawnictwo My Music. Właśnie dzięki tej płycie Grupa zyskała większą popularność w Polsce. Album zawiera 14 utworów, w tym jedno intro, a w trzech piosenkach występują gościnnie artyści tacy jak: Mezo, Krzysztof Kiljański, DMF oraz ReZo.

W porównaniu do poprzednika, w tym albumie możemy zauważyć dość wyraźną zmianę stylistyczną. Zamiast muzyki buntu Mieszko postawił na prześmiewcze i satyryczne teksty - przemiana z Foxisma i Andrussa do Mieszka i Ziemowita. Mieszko uszczypliwie komentuje ówczesną sytuację polityczną i społeczną nawiązując do m.in. PiSu, Kononowicza, Rydzyka, Edyty Górniak...
Sam Mieszko, zapytany w wywiadzie "Na ostrym dyżurze" o nowy album, odpowiedział: "Ostry dyżur, no co możemy powiedzieć? Na pewno tyle, że serial z Georgem Clooneyem to przy tym bajeczka dla grzecznych dzieci; płyta będzie ogólnie bardzo krwista i pełna treści, i myślę, że kawałki które się na niej znajdą poruszą was równie mocno jak pierwsze dwa single, czyli "Nie będzie niczego" i "Bądź sobą" i będzie na niej kilka niezłych niespodzianek [...]"
Również Ziemowit odnosi się do charakteru charakteru płyty, mówiąc: "[...] także płyta będzie wesoła, imprezowa i powinna wam się spodobać, mam nadzieję"

Producentami albumu, oprócz oczywiście Ziemowita, byli jeszcze Doniu i Mohamed Kanzallah.

W książeczce (którą będzie można wkrótce pobrać) możemy doczytać się podziękowań Mieszka, skierowanych do osób które kupiły płytę. Poniżej treść:

Fakt, że czytasz te słowa oznacza, że trafiła w Twoje ręce oryginalna płyta Grupy Operacyjnej, pochodząca ze sklepu muzycznego a nie kopia piracka z bazaru, na którym przy okazji można by było zaopatrzyć się w dres, kałasznikowa i dziesięć litrów spirytusu (wszystko za przystępną cenę i przy fachowej konsultacji miłej, rosyjskojęzycznej obsługi).

Płyta jeszcze przed chwilą miała na sobie foliowe opakowanie, naklejkę z ceną i być może zabezpieczenie elektroniczne (jedno z tych, które sprawiają, że bramka na wyjściu ze sklepu piszczy, jeśli pokusiło Cię wynieść tą wspaniałą płytę ze sklepu pod kurtką). Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wrzucić CD w odtwarzacz (chociaż ja osobiście zgrałbym po prostu kawałki na kompa i przerzucił sobie na mp-trójkę) i rozkoszować się naszym nowym dziełem.

Możesz też, o ile takie tradycyjne rozwiązanie Cię nie bawi zrobić z tą płytą coś niekonwencjonalnego, np. rzucić nią z balkonu i zobaczyć jak daleko poszybuje; namawiam Cię na takie rozwiązanie, ponieważ na 90% płyta przy jego realizacji się zniszczy i będzie trzeba kupić nową, co sprawi, że sprzedamy więcej płyt i jeszcze więcej sfrustrowanych hip-hopowców będzie się denerwować, że robimy to my a nie ich najlepszy w całej klatce schodowej zespół.

Dobra, a teraz na poważnie.
Na płycie nie znajdziecie, wbrew informacjom na okładce, gościnnych występów Michała Wiśniewskiego, Dody, Piotra Rubika ani Krzysztofa Krawczyka. Napisaliśmy tylko tak, żeby sprzedać więcej egzemplarzy. Sorry jeśli dałeś się nabrać.
Zanim zażądasz zwrotu kasy, przesłuchaj jednak chociaż raz ten krążek.

Lista utworów

1. Intro (0:37)
2. Miejsce dla wariatów (3:40)
3. Bądź sobą (3:24)
4. Nie będzie niczego (2:37)
5. Świr (3:21)
6. Kompleksy (3:10)
7. Stawka większa niż życie (gościnnie: Mezo) (3:24)
8. Róże (3:07)
9. Północ (gościnnie: Krzysztof Kiljański) (3:06)
10. Prymityw (3:04)
11. Wysokie kwoty (2:45)
12. Toast (3:33)
13. Ojczyzna (3:17)
14. Mikrofon pod napięciem (gościnnie: DMF & ReZo) (3:55)

Dodatkowe załączniki